Kod vegana i vegetarijanaca je nedostatak vitamina B12 čest. Ovisno o zemlji, nedostatak je utvrđen u oko 60% trudnica, 25-85% djece, 20–40% adolescenata i 10–90% starijih osoba.
Autorica: doc. dr. sc. Dubravka Novotni, dipl. ing. nutricionizma
Metilkobalamin je farmaceutska industrija izbacila na tržište prije 20-ak godina kao aktivni metabolit cijanokobalamina kako bi se pacijenti oslobodili tereta pretvorbe cijanokobalamina u metilkobalamin. No, ljudskom organizmu je potreban još jedan aktivni metabolit cijanokobalamina, a to je adenozilkobalamin koji ne može nastati iz metilkobalamina!

“Veganima se preporučuje godišnja kontrola statusa vitamina B12.” – doc. dr. sc. Dubravka Novotni, dipl. ing. nutricionizma
Kobalamin ili vitamin B12, poznat je kao cijanokobalamin kod nas i u SAD, a kao hidroksikobalamin u UK. Vitamin B12 je esencijalan za sintezu stanične DNA i pridonosi brojnim funkcijama raznih tkiva. Ljudsko tijelo ne sintetizira kobalamin. Jedini prehrambeni izvor je hrana životinjskom podrijetla (meso, jaja, mlijeko). Dnevne potrebe vitamina B12 su 1-3 mikrograma. Ljudsko tijelo može pohraniti oko 2-3 miligrama što je dovoljno za 2-5 godina bez unosa vitamina B12. Kod vegana i vegetarijanaca je nedostatak vitamina B12 čest. Ovisno o zemlji, nedostatak je utvrđen u oko 60% trudnica, 25-85% djece, 20–40% adolescenata i 10–90% starijih osoba.
Nakon apsorpcije, inertni oblik kobalamina prelazi u dva važna aktivna oblika. Jedan je metilkobalamin koji je uključen u sazrijevanje crvenih krvnih tjelešaca. Drugi aktivni oblik je adenozilkobalamin koji je bitan za mijelinizaciju i neurološki integritet. Njegov nedostatak dovodi do neuroloških komplikacija. Dakle, hematološke (krvne) komplikacije nastaju uslijed nedostatka metilkobalamina, a komplikacije živčanog sustava uslijed nedostatka adenozilkobalamina. Bitno je napomenuti da ne postoji bolest uslijed koje bi prijetvorba cijanokobalamina u metil- ili adenozil-kobalamin bila onemogućena.
Stoga se dugotrajnim veganima može preporučiti redovita suplementacija isključivo kobalamina (zvanog cijano ili hidroksi- kobalamin), a nikako uzimanje samo metilkobalamina jer će u tom slučaju organizmu nedostajati adenozilkobalamin što će uzrokovati neurološke poremećaje. Dodatno, u odnosu na cijanokobalamin, cijena metilkobalamina je višestruko veća zbog njegove izrazite nestabilnosti na djelovanje svijetla. Iako je učinkovitost apsorpcije cijanokobalamina mala, i potrebe ljudskog organizma su male, ali ne i zanemarive.
Veganima se preporučuje godišnja kontrola statusa vitamina B12. Rani simptomi nedostatka ovog vitamina su nespecifični i uključuju umor, gubitak teka, probleme s probavom, vrtoglavicu, blagu depresiju, slabost i trnce u rukama i nogama, česte infekcije gornjih dišnih puteva i slabije pamćenje.
O AUTORICI:
Dubravka je docentica na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu gdje je stekla doktorat iz nutricionizma. Suradnica na hrvatskim inačicama inicijativa Food-info.net i Futurefood.org. Pobornica održivog načina življenja.